سیستم سقف کالزیپ یا سقف پوششی از چه لایه هایی تشکیل شده است

سیستم سقف کالزیپ یا سقف پوششی از چه لایه هایی تشکیل شده است، سیستم سقف کالزیپ یا زیپ پوششی بسیار سبک و مقاوم است که به راحتی بر روی سقف ساختمان نصب می شود. این سیستم خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارد و برای پوشش اشکال منحنی و دهانه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. کالزیپ ضد آب می باشد و در برابر زنگ زدگی، خوردگی و شرایط متغیر آب و هوایی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. از ویژگی های بارز سقف زیپ می توان به غیر قابل اشتعال بودن آن، عدم نیاز به مراقبت و تغییر و قابلیت استفاده مجدد اشاره کرد. با این مقدمه در ادامه این نوشته به بررسی کامل تر این نوع سقف می پردازیم. با ما همراه باشید.

لایه های سقف کالزیپ

1.پروفیل های آلومینیومی

این لایه که از جنس آلومینیوم است برای پوشش نهایی سقف به کار می رود و اتصال پروفیل های آلومینیومی به یکدیگر توسط دستگاه زیپ صورت می گیرد.

2. عایق حرارتی

این لایه معمولا از جنس پشم سنگ می باشد اما می توان از پلی استایرن، پلی یورتان و یا پشم شیشه هم به عنوان عایق در این لایه استفاده نمود.

3. بست آلومینیومی

بست آلومینیومی به عنوان محکم کننده مخفی به کار می رود که از جنس آلومینیوم و با ارتفاع های مختلف ساخته می شود.

4. اسپیسر امگا یا فاصله انداز

اسپيسرها از جنس گالوانیزه می باشند که به عنوان نگهدارنده برای نصب عایق حرارتی به کار می روند. این اسپیسر می تواند به دو صورت آلومینیومی به ضخامت 4 میلی متر و گالوانیزه بدون رنگ با ضخامت 1.25 میلی متر ساخته شود و توسط پیچ های سر مته خودکار و پرچ بر روی لایه اول و دوم اجرا گردد.

5. نم گیر و بخار بند

لايه بخاربند یا همان عايق رطوبتی بر روی ورق آلومینیومی ذوزنقه ای شکل نصب می شود. این لایه از چهار لایه تشکیل شده است که عبارت اند از یک لایه فویل آلومینیومی، دو لایه پلی اتیلن و یک لایه پلی استر.

6. ورق آلومینیوم یا گالوانيزه رنگی با سطح مقطع ذوزنقه ای

این لایه جهت پوشش تحتانی سقف استفاده می شود و با توجه به شکل سقف توسط پیچ های مخصوص در کنار هم بر روی پرلین ها قرار می گیرند.

7. تیر اصلی سازه ی فلزی

در واقع تیر اصلی برای سازه و به عنوان اولین لایه ی تحتانی سقف کالزیپ محسوب می شود. این تیرها از جنس آلومینیوم بوده و سختی مناسب ارتفاع 8 تا 10 سانتی متر دارند.

8. پرلین

این لایه به عنوان زیر ساز سقف و جهت اجرای ورق ذوزنقه ای بکار می رود. پرلین ها در راستای افقی بر روی تیر اصلی قرار می گیرند تا تکیه گاهی برای تیر باشند.