دسته بندی انواع تیوب ها براساس کاربرد و جنس آنها

یکی از اجزای کاربردی در صنعت، تیوب ها هستند که مورد توجه مهندسان و تکنسین ها قرار دارند. احتمالا شما هم در نگاه اول و یا با دیدن یک عکس تفاوتی در این تجهیز و لوله پیدا نخواهید کرد. برای آشنایی با این تجهیز صنعتی، انواع آن و تفاوت های اصلی آن با لوله های معمولی با ما همراه باشید.

دسته بندی براساس کاربرد

تیوب ها از نظر نوع کاربرد به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

تیوب سازه (Structural Tube)

تیوب های سازه در ساخت چهارچوب ساختمان ها، سازه های پل ها، موانع جاده ها و سازه های دیگر در شکل های مختلف ساخته و به کار برده می شوند. این نوع در مقطع دایره ای می توانند قطر تا 24 اینچ و ضخامت دیواره 1 اینچ هم داشته باشند.

تیوب مکانیکی (Mechanical Tube)

تیوب های مکانیکی در بخش های مکانیکی و ساختمان سیستم های خاصی استفاده می شوند. این نوع سیالات را حمل نمی کنند و اندازه آن ها معمولا بر اساس نیاز مشتری مشخص می شود.

تیوب فشار (Pressure Tube)

تیوب های فشار در پایپینگ و برای حمل سیالات استفاده می شوند که توانایی تحمل فشار و دمای بالا را دارند. سایزینگ این نوع بر اساس قطر خارجی و ضخامت دیواره انجام می گیرد.

دسته بندی بر اساس جنس

این تجهیز به طور معمول در چهار جنس زیر تولید می شود:

تیوب مسی (Copper Tube)

در اکثر مواقع نوع مسی از مس خالص ساخته می شوند؛ اما بعضی از آن ها از آلیاژ مس هم تولید می شوند. از این نوع در پزشکی و در یخچال و سیستم های تهویه کاربرد دارند. هم چنین در سیستم های هیدرولیکی که لرزش آن ها زیاد نیست نیز استفاده می شوند اما وقتی دهانه تیوب مسی باز می شود و یا در حرارت خیلی زیاد قرار می گیرد شکننده تر می شود.

تیوب آلومینیومی (Aluminum Tube)

نوع آلومینیومی از آلیاژهای مختلف آلومینیوم ساخته می شوند. این دسته در مصارف کم فشار کاربرد دارند و آسان تر خم می شوند و باز کردن دهانه آن ها نیز راحت است.

تیوب فولادی (Steel Tube)

تیوب های فولادی از فولاد سرد کشیده شده تولید شده که در موارد پر فشار کاربرد دارند. این دسته در بویلرها، مبدل های حرارتی و کندانسورها استفاده می شوند. هم چنین توانایی تحمل دماهای فوق گرم (super heat) را دارند.

تیوب پلاستیکی (Plastic Tube)

تیوب های پلاستیکی از مواد مختلفی ساخته می شوند که مناسب ترین آن ها نایلون است. این نوع در کاربرد های کم فشار استفاده می شوند.